Çitlenbik
KİTAP

Çitlenbik (Celtis australis)

Üsküdar

Kayıt No: AND.AA.2424
Kayıt Tipi: Anıt Ağaç
Ağaç Türü: Çitlenbik (Celtis australis)
Bulunduğu Yer: Üsküdar, Mimar Sinan Mahallesi, Hakimiyeti Milliye Caddesi
Ağaç Yaşı: 215 yıl
Ağaç Çapı: 120 cm.
Ağaç Boyu: 11 mt.
Gövde Çevresi: 442 cm.
Anıtsal Nitelik: Fiziksel Özellik - Tarihi Özellik

Mihrimah Sultan Camii

Kanuni Sultan Süleyman´ın kızı Mihrimah Sultan tarafından deniz kenarında 1547 yılında Mimar Sinan´a külliye olarak inşa ettirilmiştir. Hazire giriş kapısı yanında duvara monte edilmiş 1769 tarihli Güneş Saati, Osmanlı ilim hayatı ve taşçılık sanatının iftihar belgesidir.

Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki talibi vardır. Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa, diğeriyse Mimar Sinan´dır. Padişah kızını Rüstem Paşa´ya verir. Mimar Sinan, Mihrimah Sultan´a kavuşamaz; bu nedenle sevgisini sanatına yansıtır. Üsküdar´da, 1540 yılında başladığı ve sekiz yılda tamamladığı Mihrimah Sultan Camii´nin dış çizgilerini sanki ´etekleri yerleri süpüren bir kadın´ çağrışımını verecek biçimde yansıtır.

Mihrimah Sultan, Edirnekapı´da ikinci bir cami daha inşa ettirir. Koca Sinan, Mihrimah Sultan için yaptığı iki külliyenin içinde yer alan camilere bir de sır gizlemiştir. Mihrimah Sultan´ın Güneş ile Ay anlamına gelen ismine ithaf edercesine yılın sadece birkaç gününde, Edirnekapı Cami´sinin tek minaresi ardından güneş batarken, Üsküdar´daki caminin ardından ay doğmaktadır. Mihrü Mah eşittir Güneş ve Ay.